Określenie typu cery jest niezbędne, aby móc opracować skuteczną rutynę pielęgnacyjną. Tylko znając swój typ cery, możemy dobierać kosmetyki, które przysłużą się naszej skórze, i decydować się na zabiegi, które poprawią jej kondycję i pomogą utrzymać ją w dobrym stanie. Rozpoznanie typu cery wydaje się trudne, ale wiedząc, na co trzeba zwracać uwagę i czym charakteryzują się poszczególne typy, można to zrobić. Jak? Wystarczy wykonać test oparty na obserwacji i zinterpretować wyniki. Wszelkie informacje z tym związane znajdziesz w dalszej części artykułu, więc zapraszam do lektury.
Typy cery – jak rozpoznać?
Samodzielnego określenia typu cery można dokonać na podstawie obserwacji tego, jak zachowuje się na co dzień, jak reaguje na zmiany temperatur bądź zastosowanie pewnych kosmetyków.
Skóra, która nie reaguje zbyt gwałtownie na zmiany temperatur, dobrze znosi działanie silnego słońca, wiatru i mrozu, jednocześnie niezbyt lubi się z tłustymi kremami, a wieczorem mocno się błyszczy to cera tłusta (przy silnym przesuszeniu lub odwodnieniu niektóre partie twarzy mogą pozostawać matowe, co dokładnie wyjaśniam w dalszej części wpisu).
Cera sucha jest bardzo podatna na działanie czynników atmosferycznych (nierzadko reaguje na nie silnym podrażnieniem i przesuszeniem). Uwielbia kremy o treściwej konsystencji, a bez zastosowania kosmetyków pielęgnacyjnych jest szorstka i ściągnięta.
Cera mieszana dość dobrze radzi sobie z niekorzystnymi warunkami pogodowymi. Zwykle dyskomfort lub podrażnienie pojawiają się na policzkach i skroniach, czyli na suchych partiach. Ciężko do niej dobrać właściwą pielęgnację ze względu na to, że różne części twarzy potrzebują odmiennego poziomu nawilżenia. Na koniec dnia cera zazwyczaj błyszczy się w strefie T (czoło, nos, broda).
Z kolei cera naczynkowa na niskie i wysokie temperatury reaguje rumieniem powodowanym przez rozszerzanie się naczynek. Lubi się z produktami bogatymi w składniki, które wspomagają uszczelnienie naczyń krwionośnych (np. witamina C i ekstrakt z miłorzębu japońskiego), przy czym wyraźnie jej nie służą peelingi ziarniste i kosmetyki z alkoholem.
Cera wrażliwa, podobnie jak naczynkowa, silnie reaguje na czynniki atmosferyczne i stres – pod wpływem ich działania zaczyna swędzieć, piec, szczypać, pojawia się także zaczerwienienie. Nie służy jej także mocno chlorowana woda. Często uczulają ją kosmetyki kolorowe i mocno perfumowane. Produkty na bazie alkoholu, retinoidów i kwasów owocowych mogą (i często to robią!) wywołać u niej podrażnienie.
Jak rozpoznać typy cery – test
Już po powyższych „reakcjach” skóry można dość łatwo stwierdzić, jaki mamy typ cery. Niemniej jednak dla pewności polecam wykonać prosty test, do którego potrzebujesz jedynie delikatnego preparatu myjącego i lusterka. Umyj twarz żelem, osusz ręcznikiem, odczekaj ok. godziny, przyjrzyj się, jak wygląda i zapisz spostrzeżenia. Nie nakładaj na twarz żadnych kosmetyków pielęgnacyjnych, bo ich zastosowanie zafałszuje wyniki! Skóra musi być czysta i kompletnie saute.
Podczas testu uwzględnij następujące kwestie:
- zanotuj, czy widzisz zaskórniki, rozszerzone pory lub krostki i w jakich miejscach występują
- oceń, czy skóra się błyszczy, czy jest matowa i w których miejscach
- określ, czy czujesz przesuszenie i/lub ściągnięcie, a jeśli tak, to w jakich partiach twarzy
- sprawdź, czy skóra jest szorstka, czy gładka
- przyjrzyj się bliżej i ustal, czy na cerze pojawiły się zmarszczki, zaczerwienienie lub podrażnienie
- uwzględnij w notatkach, czy czujesz swędzenie lub pieczenie
- oceń, czy skóra jest zwiotczała – złap skórę na policzku między kciuk a palec wskazujący, uszczypnij się i zobacz, czy od razu wraca do swojego naturalnego stanu, czy dzieje się to dopiero po chwili; jeśli miejsce uszczypnięcia wraca do pierwotnego stanu dopiero po czasie, wskazuje to na nieodpowiedni poziom nawilżenia i utratę jędrności.
Typy cery – charakterystyka i interpretacja wyników
Po zanotowaniu spostrzeżeń trzeba zinterpretować wyniki. Żeby ci w tym pomóc, niżej zamieszczam informacje na temat tego, jakie są charakterystyczne cechy danego typu cery i jak mają się one do wyglądu skóry po przeprowadzeniu wspomnianego testu.
Co ważne, wyróżnia się 4 podstawowe typy cery: normalną, suchą, tłustą i mieszaną. Natomiast cera naczynkowa, wrażliwa i dojrzała to rodzaje/stany, które dotyczą niemal każdego z głównych typów cery. Oznacza to, że wyróżniamy np. cerę tłustą dojrzałą, cerę suchą naczynkową albo cerę suchą wrażliwą. Jeśli zaobserwujesz u siebie cechy charakterystyczne tylko dla cery suchej, masz właśnie taką. Natomiast, jeśli oprócz nich zauważysz u siebie cechy właściwe dla cery naczynkowej, masz kombinację obu tych cer, czyli cerę suchą naczynkową. Zasada ta odnosi się do wszystkich głównych rodzajów cer. Dobrze, zatem zajmijmy się omówieniem wyników.
- Jeśli po upływie godziny Twoja cera jest miękka, matowa, gładka, nie czujesz ściągnięcia, nie pojawiło się żadne podrażnienie, a dodatkowo nie widzisz na niej zaskórników ani rozszerzonych porów i spokojnie mogłabyś obejść się bez nałożenia serum lub kremu, masz cerę normalną, która u dorosłych osób należy do rzadkości.
- Jeśli po upływie godziny, albo już tuż po umyciu twarzy, czujesz ściągnięcie i duży dyskomfort, masz wrażenie, że cera woła o nawilżenie, do tego jest szorstka, silnie napięta, a w niektórych miejscach wiotka, jesteś posiadaczką cery suchej.
Z racji tego, że skóra jest cienka, mogą uwidaczniać się na niej rozszerzone naczynka. Przy braku odpowiedniej pielęgnacji dość szybko pojawiają się na niej pierwsze zmarszczki (spowodowane m.in. brakiem elastyczności skóry). Czasem w niektórych miejscach możesz odczuwać swędzenie i pieczenie – objawy charakterystyczne dla cery wrażliwej, która nieraz idzie w parze z cerą suchą.
- Jeśli po upływie zaleconego czasu twoja twarz cała się świeci, pod palcami wyczuwasz warstwę sebum i występują u ciebie zaskórniki, rozszerzone pory i/lub krostki w różnych miejscach na buzi (przeważnie na czole, nosie i wokół niego oraz na brodzie, ale też na policzkach) masz cerę tłustą. Występowanie stanów zapalnych świadczy o tym, że cera tłusta jest dodatkowo cerą trądzikową.
Ważne!
Jeśli przy obecności zaskórników, rozszerzonych porów i krostek oraz wyraźnego błyszczenia się skóry zaobserwujesz, że niektóre partie twarzy są matowe np. czoło lub policzki, może to wskazywać, że masz cerę mieszaną, lecz najprawdopodobniej świadczy o silnym przesuszeniu, a nawet odwodnieniu skóry, które nastąpiło wskutek niedostatecznego nawilżenia cery lub stosowania kosmetyków wysuszających np. silnie matujących kremów lub toników z zawartością alkoholu.
- Jeśli po upływie rekomendowanego czasu cera delikatnie się błyszczy w centralnej części, dodatkowo w środkowym obszarze (tzw. strefa T, czyli czoło, nos i broda) widać zaskórniki, rozszerzone pory i/lub krostki, przy czym reszta twarzy – głównie policzki i skronie – jest matowa, jesteś posiadaczką cery mieszanej.
- Jeśli po upływie godziny dostrzeżesz na swojej twarzy rozszerzone naczynka lub zaczerwienienie, możesz być pewna, że twoja cera jest naczynkowa. Najczęściej też jest ona gładka i cienka. Do tego pod wpływem niskich lub wysokich temperatur łatwo się rumieni, o czym wspominałam już wcześniej.
- Jeśli po godzinie wyraźnie odczuwasz przesuszenie i ściągnięcie na całej twarzy lub jej części, a do tego skóra jest szorstka, podrażniona oraz pojawiło się swędzenie i/lub pieczenie, należysz do grona pań z cerą wrażliwą.
- Jeśli w trakcie testu zauważyłaś na twarzy zmarszczki (w zależności od wieku i stopnia zaawansowania procesu starzenia się, mogą być płytsze lub głębsze) i wiotkość skóry w kluczowych obszarach: policzki, okolice oczu oraz ust, masz cerę dojrzałą. Dodatkowo taka cera ma szarawy odcień i wygląda na zmęczoną.
Warto dodać, że w przypadku cery dojrzałej, z powodu zaniku włókien kolagenowych i spadku poziomu nawilżenia, zmienia się owal twarzy: opadają policzki, kąciki wokół ust, powieki i skóra na linii żuchwy. Nierzadko jest ona sucha, pojawiają się na niej przebarwienia i rozszerzone naczynka. Jednak starzenie się skóry można znacznie opóźnić, stosując odpowiednią pielęgnację, chroniąc ją przed szkodliwym działaniem promieniowania UV i prowadząc zdrowy tryb życia.
Wiesz, jaki masz typ cery? Jeśli tak, to w jaki sposób o nią dbasz, jakich kosmetyków używasz? Napisz w komentarzu!