Suche, zaczerwienione, spierzchnięte dłonie – znasz to? W sezonie jesienno-zimowym skóra jest bardziej narażona na odwodnienie, w efekcie czego staje się szorstka i pęka. Przy niskich temperaturach pojawiają się też odmrożenia. Dlatego właśnie w tym okresie tak ważna jest właściwa pielęgnacja dłoni. O czym pamiętać, jakie kosmetyki stosować i jak przynieść ukojenie przesuszonej skórze?
Dlaczego skóra dłoni tak łatwo się przesusza zimą?
Powodów należy upatrywać w słabym płaszczu lipidowym chroniącym naskórek, niskich temperaturach i wysuszającym powietrze ogrzewaniu pomieszczeń. Skóra dłoni ma niewielką ilość gruczołów łojowych odpowiedzialnych za wytwarzanie bariery chroniącej naskórek przed odparowywaniem z niego wody. Każdorazowe mycie rąk pozbawia dłonie tej warstwy, na której odbudowę gruczoły łojowe potrzebują sporo czasu. Sprawę komplikują też wspomniane mrozy i suche powietrze powodujące szybsze odwadnianie się skóry (na dłoniach znajduje się sporo gruczołów potowych, przez które wilgoć szybko odparowuje). Dlatego, by utrzymać dłonie w dobrej kondycji, należy skupić się przede wszystkim na odbudowie płaszcza hydrolipidowego, zabezpieczeniu skóry przed utratą wody i ciepła. Jak to zrobić?
Pielęgnacja dłoni – 5 kluczowych zasad
Myj łagodnie
Myj dłonie środkiem o zbalansowanym odczynie pH. Wybierz produkt z zawartością natłuszczających olejków roślinnych lub składników nawilżających, np. z naturalnym mleczkiem migdałowym, które zmiękcza i chroni przed wysuszającym działaniem wody. Staraj się nie myć dłoni w gorącej wodzie i za każdym razem dobrze je osuszać miękkim ręcznikiem.
Regularnie wcieraj krem
Zawsze miej pod ręką krem – wrzuć go do torebki, postaw na biurku, przy zlewie, na umywalce i stoliku nocnym. Kosmetyk wcieraj w skórę po każdym umyciu dłoni i gdy tylko poczujesz, że skóra robi się sucha. Wmasuj też w dłonie solidną porcję produktu przed wyjściem z domu, by zabezpieczyć je przed chłodem/mrozem.
Jeśli chcesz, by zimowa pielęgnacja dłoni była skuteczna, stosuj kremy do rąk na bazie humektantów i emolientów. Stawiaj na kosmetyki, w których składzie obecne są masła, oleje roślinne, gliceryna oraz aloes.
Złuszczaj martwy naskórek
Raz, dwa razy w tygodniu stosuj peeling, by usunąć zrogowaciałą warstwę naskórka. Zabieg wygładzi skórę dłoni i zmniejszy widoczność przebarwień, ale przede wszystkim przygotuje skórę na przyjęcie dobroczynnych składników zawartych w kremie/masce do rąk i zwiększy ich wchłanialności. Poza tym masując dłonie produktem ze złuszczającymi drobinkami, pobudzisz mikrokrążenie.
Peeling nałóż na oczyszczoną, wilgotną skórę dłoni, delikatnie wmasuj produkt w skórę okrężnymi ruchami, a później zmyj letnią wodą. Jeśli kosmetyk zawiera składniki nawilżające np. kwas hialuronowy, pozostaw go na kilka minut na dłoniach, żeby mógł zadziałać.
Jednym z najpopularniejszych peelingów do dłoni jest peeling na bazie cukru. Możesz go zrobić sama (jest naprawdę szybki w wykonaniu) albo postawić na produkt dostępny w drogerii.
Do przygotowania peelingu będziesz potrzebować łyżki drobnoziarnistego cukru i łyżki oliwy z oliwek. Wszystkie składniki dokładnie wymieszaj. Powinna powstać gęsta pasta. Jeśli konsystencja jest za rzadka, dosyp jeszcze trochę cukru. Dla ładnego zapachu możesz jeszcze dodać 2-3 krople olejku eterycznego np. lawendowego lub pomarańczowego.
Zakładaj rękawiczki
Intensywna pielęgnacja dłoni na nic się zda, jeśli nie będziesz pamiętać o zakładaniu rękawiczek przed wyjściem z domu. Nie czekaj z ich wyjęciem z szafy do czasu pojawienia się mrozów. Noś rękawiczki już wtedy, gdy temperatura na zewnątrz wynosi kilka stopni powyżej zera. Zakładaj je także na czas uprawiania sportów na świeżym powietrzu. W ten sposób uchronisz dłonie przed przemarznięciem i unikniesz towarzyszącego temu silnego zaczerwienieniem.
Intensywnie regeneruj nocą
Pielęgnację dłoni uzupełnij o nocną regenerację. Wieczorem, zwłaszcza po peelingu, nałóż na dłonie obfitą warstwę kremu (polecam skoncentrowany krem odżywczy, który ma bardzo treściwy skład) albo maski do rąk i zostaw na całą noc do wchłonięcia. Aby spotęgować odżywcze działanie kosmetyków, załóż bawełniane rękawiczki.
Jak dbać o dłonie zimą – co jeszcze możesz zrobić?
Są jeszcze dwie rzeczy, które możesz zrobić, by poprawić stan dłoni. Po pierwsze, zaprzyjaźnij się z gumowymi rękawiczkami. Zakładaj je do mycia naczyń i wykonywania prac domowych, w szczególności jeśli planujesz porządki z użyciem silnie działających detergentów np. takich jak mleczka do czyszczenia łazienki.
Po drugie, wypijaj ok. 2 litrów wody dziennie i dbaj o zbilansowaną dietę. Dobrze nawodniony organizm, któremu dostarczono potrzebnych do funkcjonowania substancji odżywczych lepiej radzi sobie z regeneracją uszkodzonego naskórka, a ten z kolei jest mniej podatny na podrażnienia powodowane działaniem niekorzystnych warunków atmosferycznych.
Pielęgnacja dłoni – domowe sposoby na bardzo przesuszoną skórę
Nie udało ci się uchronić dłoni przed silnym przesuszeniem? Ratunkiem w takiej sytuacji okazują się kompresy z parafiny i ciepłe kąpiele.
Jak zrobić ciepły kompres? Rozpuść w kąpieli wodnej parafinę. Wmasuj w dłonie krem, następnie zanurz je na chwilę w parafinie, wyjmij, chwilę odczekaj, żeby pierwsza warstwa parafiny zastygła, zanurz dłonie ponownie i po chwili wyjmij. Następnie załóż na dłonie foliowe rękawiczki i owiń je ciepłym ręcznikiem albo ogrzej termoforem. Po ok. 20 minutach rozkrusz parafinę, a resztę produktów zetrzyj z dłoni ręcznikiem.
Co do ciepłych kąpieli polecam dwie: z nasion lnu i oliwy oliwek. Aby przygotować lnianą kąpiel, zalej połową szklanki wody 2-3 łyżki siemienia lnianego i zagotuj. Po upływie 5-10 minut wyłącz. Poczekaj aż wywar ostygnie i zamocz w nim dłonie na ok. 20 minut. Po upływie wspomnianego czasu, delikatnie osusz dłonie ręcznikiem i wmasuj w nie krem nawilżający.
Natomiast kąpiel olejową przygotujesz z oliwy z oliwek wzbogaconej witaminą A i E (do kupienia w aptece w kroplach). Podgrzej oliwę, zamocz w niej dłonie na 10-15 minut, następnie wyjmij je, wetrzyj w naskórek resztę oliwy i wytrzyj dłonie do papierowego ręcznika, by pozbyć się tłustej warstwy. Oliwę z oliwek możesz też wcierać w suchą skórę dłoni. Zamiast niej możesz użyć zwykłej oliwki dla niemowląt (oliwka Hipp ma świetny skład: olej słonecznikowy, olej ze słodkich migdałów i witamina E – wykorzystuję ją też do olejowania włosów), oleju rycynowego albo oleju z awokado.
A wy jak dbacie o dłonie zimą? Macie swoje sprawdzone sposoby? Podzielcie się nimi w komentarzu!