Dobrze rozprowadzony podkład to podstawa ładnego makijażu. Warto więc przeznaczyć na tę czynność nieco więcej czasu, by kosmetyk dokładnie rozetrzeć, zwłaszcza na linii żuchwy i tuż przy linii włosów, co pozwoli uniknąć tzw. efektu maski. Oczywiście do osiągnięcia idealnego rezultatu sama skrupulatność nie wystarczy. Równie ważne jest przygotowanie skóry, dobór narzędzia i właściwe posługiwanie się nim. Każdy z wymienionych aspektów ma znaczenie, jednak dziś skupimy się na tym, jak nakładać podkład i dostosować technikę rozprowadzania do „akcesorium”, jakim się posługujemy. Zapraszam!
Jak nakładać podkład? Najpierw przygotuj miejsce, akcesoria i skórę
Warunki, w jakich wykonujesz make-up, to czego używasz i w jakiej kondycji jest skóra, rzutuje na ogólny wygląd podkładu na twarzy. Dlatego miej na uwadze kilka kwestii.
Maluj się w odpowiednim świetle
Makijaż najlepiej wykonywać w świetle dziennym, bo wtedy łatwiej ocenić, czy odcień fluidu pasuje do karnacji i czy produkt został właściwie roztarty. Jeśli jednak nie masz takiej możliwości, zadbaj o porządne oświetlenie w pomieszczeniu, w którym się malujesz. Dobrze żeby światło padało na twarz równomiernie z każdej strony np. boczne punkty świetlne w połączeniu z lustrem otoczonym żarówkami lub świetlówkami, było miękkie i miało neutralną temperaturę barwową (zakres od ok. 4000 K do 5500 K).
Używaj czystych akcesoriów
Myślę, że to oczywiste, ale dla formalności wspomnę. Do makijażu używaj tylko czystych „narzędzi”, nie tylko ze względu na higienę, ale także to, że pędzlem z resztkami zaschniętego podkładu trudno ci będzie równomiernie rozłożyć na twarzy świeżą porcję kosmetyku.
Przygotuj skórę
Podkład najładniej prezentuje się na wypielęgnowanej skórze. Pamiętaj więc o codziennej, porannej i wieczornej, pielęgnacji. Postaw na kosmetyki nawilżające, dostosowane do potrzeb cery i problemów z jakimi się zmaga. Raz w tygodniu wykonuj peeling, by złuszczyć martwy naskórek, wygładzić cerę i pozbyć się suchych skórek. Zadbaj także o właściwą dietę i nawodnienie organizmu od środka, ponieważ mają kluczowe znaczenie dla kondycji skóry.
Co jeszcze? Przed nałożeniem makijażu wklep w twarz krem i odczekaj kilkanaście minut, żeby się wchłonął. Dodatkowo możesz użyć specjalnej bazy, takiej jak baza pod makijaż Giordani Gold MasterCreation, baza wygładzająca NovAge albo baza The One, żeby ułatwić sobie rozprowadzanie produktu. Kosmetyki tego typu poprawiają strukturę skóry, wygładzają ją i zmniejszają widoczność porów.
Jak nakładać podkład – podstawowe zasady
Prócz tego pamiętaj o podstawowych zasadach dotyczących nakładania podkładu. Po pierwsze, mniej znaczy lepiej. Stopniowo buduj krycie, rozprowadzając kolejne cienkie warstwy. Po drugie, rozcieraj produkt kierując się od środka twarzy ku jej zewnętrznym krawędziom.
Po trzecie, dokładnie wklep produkt przy skrzydełkach nosa i wokół ust. Nałóż też odrobinę podkładu na uszy i szyję (przeciągnij tym, co zostało na pędzlu lub gąbeczce) i dobrze rozetrzyj go przy linii włosów, by nie było wyraźnych granic. Po czwarte, dobierz narzędzie pracy do własnej wygody, umiejętności, i rezultatu, jaki chcesz uzyskać, a następnie zastosuj odpowiednią technikę nakładania. Informacje na ten temat znajdziesz poniżej.
Jak nakładać podkład – wskazówki
Jak już wspomniałam, ogromny wpływ na wygląd podkładu ma przyjęta technika nakładania, a tę warunkuje „narzędzie”, jakiego używamy. Do wyboru masz parę opcji, które opisuję poniżej.
Jak nakładać podkład palcami?
Rozprowadzanie podkładu palcami to prosta, szybka i bardzo popularna metoda, która pozwala zaoszczędzić czas. Poza tym nie trzeba później myć pędzli ani gąbeczek, za czym wiele z nas nie przepada. Pod wpływem ciepła palców podkład pięknie stapia się z cerą, dając naturalny efekt. Jednocześnie jednak nakładany w ten sposób może zmienić lub częściowo utracić swoje właściwości kryjące. Stosując tę metodę, nie da się uzyskać bardzo mocnego krycia czy zmniejszyć widoczności rozszerzonych porów, więc przy większych problemach z cerą się nie sprawdzi.
Palcami najlepiej nakładać fluidy płynne, ale dość gęste w konsystencji (taką formułę ma np. podkład Giordani Gold Metamorphosis, który po chwili zastyga i nie trzeba go utrwalać pudrem) i w postaci musu. Przy rozprowadzaniu trzeba zachować dużą dokładność i porządnie rozetrzeć kosmetyk szczególnie przy skrzydełkach nosa, w okolicy brwi, linii włosów i wokół ust, by nie zrobił plam. Na koniec warto delikatnie wklepać kosmetyk opuszkami palców, by uzyskać jeszcze naturalniejszy efekt i pozbyć się ewentualnych niedociągnięć.
Jak nakładać podkład gąbką?
Rozprowadzając podkład gąbeczką do makijażu, uzyskasz efekt naturalnej, promiennej cery, a przy okazji ukryjesz niedoskonałości oraz rozszerzone pory. Posługując się nią, w kilka chwil wykonasz profesjonalny makijaż o żądanym stopniu krycia (można je budować, dokładając kolejne warstwy). Akcesorium i sama technika nakładania są na tyle delikatne, że może z niej korzystać każda z nas, także posiadaczki cery suchej i wrażliwej. Do tego są dobrze wyprofilowane, więc z łatwością można nimi dotrzeć w trudno dostępne miejsca.
Żeby gąbka nie chłonęła zbyt dużo produktu, przed użyciem należy ją zmoczyć i porządnie odcisnąć z niej nadmiar wody. Następnie trzeba zrobić na twarzy kropeczki z podkładu i ruchem stemplującym, delikatnie dociskając gąbkę do skóry, rozprowadzić kosmetyk (jeśli zdecydujesz się na gąbeczki lateksowe, podkład możesz wklepywać albo rozcierać krótkimi, podłużnymi pociągnięciami). Przy jej pomocy można nakładać zarówno fluidy płynne (taką konsystencję ma np. podkład Giordani Gold Liquid Silk), jak i długotrwałe, o gęstej formule.
Jak nakładać podkład pędzlem?
Technika nakładania podkładu pędzlem jest bardzo popularna wśród makijażystów, niemniej coraz więcej z nas korzysta z niej na co dzień. Dlaczego? Bo pozwala uzyskać efekt idealnie wygładzonej cery i pełnego krycia. Posługiwanie się pędzlem wymaga pewnej wprawy i wiedzy na temat operowania każdym z typów, a jest ich kilka. Do dyspozycji masz:
- Pędzel typu „koci język” – to płaski, zaokrąglony lub spiczasto zakończony pędzel, zwykle wykonany z syntetycznego włosia. Żeby rozprowadzić podkład, należy przeciągać nim po skórze, wykonując krótkie, podłużne pociągnięcia po łuku. Ruchy powinny być dość zamaszyste. Ewentualne smugi należy przyklepać końcówką.
- Pędzel typu flat top – to okrągły, płaski pędzel o gęstym, zbitym włosiu, którym rozprowadza się podkład ruchem stemplującym. Można też najpierw rozetrzeć nim fluid, robiąc podłużne pociągnięcia, a potem wklepać go nim w skórę. Idealnie sprawdza się przy aplikacji płynnych fluidów (np. takich jak podkład Giordani Gold Mastercreation) .
- Pędzel typu duo fibre (tzw. skunks) – to pędzel, który ma dwa rodzaje włosia: krótsze naturalne i dłuższe syntetyczne. Mieszane włosie umożliwia stopniowanie krycia. Aby z jego pomocą rozprowadzić podkład, należy nałożyć fluid na długie włosie, postemplować nim twarz a później delikatnie rozmasować kosmetyk kolistymi ruchami.
- Pędzel typu round top (tzw. kulka) – okrągły pędzel, z gęstym zbitym włosiem zaokrąglonym na końcu. Idealny do cięższych, bardziej kremowych podkładów. Produkt rozciera się nim, wykonując koliste ruchy. Na koniec można jeszcze delikatnie postemplować nim twarz, by uniknąć plam i smug.
- Pędzel typu kabuki – krótki pędzel o gęstym, zaokrąglonym włosiu. Służy do nakładania produktów sypkich, głównie podkładów mineralnych, ale równie dobrze nadaje się do aplikacji pudru i różu. Jak się nim posługiwać? Kosmetyk należy nabrać na pędzel, a później wmasować go w skórę kolistymi ruchami.
- Owalne pędzle w kształcie szczotki – szczotki mają gęste włosie, które szybko i ładnie rozblendowuje podkład. Dzięki wyprofilowanym rączkom dobrze leżą w dłoni. Aby rozprowadzić nimi kosmetyk, należy, podobnie jak w przypadku pędzli kabuki, zataczać nimi kółka.
Świetne pędzle do makijażu znajdziesz pod tym linkiem – KLIK.
Z produktem nakładanym pędzlem trzeba pracować szybko i nakładać go płynnymi ruchami. Jeśli używasz podkładu o lejącej lub kremowej konsystencji, odmierz jego odpowiednią ilość na dłoń i stamtąd nabieraj go na pędzel, a później transferuj na skórę. Niestety pędzle mają tendencję do chłonięcia dużych ilości produktu, więc przed użyciem powinno się je odrobinę zwilżyć wodą.
Podsumowując, żeby idealnie nałożyć podkład, potrzebne są: dobre oświetlenie, skrupulatność, nawilżona cera, właściwe narzędzie i odpowiednio dobrana technika.
Napisz w komentarzu, z której metody korzystasz najczęściej, a za którą kompletnie nie przepadasz.