Ostatnio była recenzja perfum, więc dziś postanowiłam napisać o tym, jak testować zapachy, by wybrać dla siebie najodpowiedniejsze. Pewnie zdarzyło ci się kupić perfumy, które po czasie zaczęły cię męczyć i przez to przestałaś ich używać. Albo po spryskaniu się nimi stwierdziłaś, że pachną zupełnie inaczej niż wtedy, gdy sprawdzałaś je na blotterze. Aby uniknąć przykrych niespodzianek, warto wiedzieć, jak dobierać perfumy i je testować. Przygotowałam kilka wskazówek, które pomogą wyłonić spośród wielu zapachy zgodne z twoim gustem.

Jak wybierać perfumy – czym się kierować przy wyborze kompozycji zapachowej?

Zacznijmy od tego, jak zawęzić pole poszukiwań. Zapachów na rynku jest mnóstwo, więc by w ogóle rozpocząć testy, trzeba zdecydować, które z nich wypróbować jako pierwsze. Jak to zrobić?

Zastanów się, jakie zapachy lubisz: świeże, słodkie, kwiatowe, owocowe, szyprowe czy z orientalną nutą? Określ też, kiedy będziesz używać perfum. Wiosną i latem z reguły sięgamy po lżejsze kompozycje, natomiast w sezonie jesienno-zimowym lubimy otulać się cięższymi, cieplejszymi aromatami. Istotna jest też pora dnia. W dzień lepiej nosić zapachy neutralne dla otoczenia, o mniejszej projekcji, a wieczorem lub na specjalne okazje używać perfum intensywniejszych, ciągnących się tzw. ogonem.

jak dobierać perfumy względem własnego gustu

 

Następnie poszukaj perfum, które zawierają lubiane przez ciebie aromaty. Najprawdopodobniej masz w swoich zbiorach kilka flakoników perfum, w których obecny jest ten sam składnik, a wybrałaś je wiedziona intuicją. Przeanalizuj nuty zapachowe i znajdź wspólny mianownik. Sama zauważyłam, że w moich ulubionych perfumach powtarzają się pewne nuty zapachowe – zazwyczaj pojawiają się w nich w różnych konfiguracjach jaśmin, heliotrop albo wanilia, róża, frezja, bursztyn i kwiat pomarańczy. Za to nie za bardzo przepadam za konwalią, magnolią i różowym pieprzem, choć ten ostatni niedawno mile mnie zaskoczył, o czym pisałam w recenzji perfum Eclat Mon Parfum. Zaznaczę jednak, że nie musisz sztywno trzymać się tej reguły. Ma to być dla ciebie jedynie wskazówka, w którą stronę pójść.

Znalezienie idealnego zapachu nieraz zajmuje trochę czasu. Może się okazać, że będziesz musiała przetestować kilkadziesiąt perfum zanim znajdziesz ulubione, ale naprawdę warto. Wybrany zapach będzie towarzyszył ci każdego dnia, podkreśli twoją osobowość, stanie się twoim znakiem rozpoznawczym.

Jak dobierać perfumy – ogólne wskazówki odnośnie testowania

Żeby dobrze wyczuć nuty zapachowe perfum, w trakcie testów powinno się przestrzegać kilku kwestii. To, jaki będzie pierwszy odbiór zapachu, zależy od wielu czynników m.in. miejsca testowania, pory dnia, sposobu aplikacji.

Jeśli zamierzasz testować perfumy w perfumerii, wybierz się do niej rano, kiedy nie ma tam tłumów, a w powietrzu nie unosi się jeszcze zbyt duża ilość aromatów. By poznać zapach, najpierw spryskaj papierowy blotter i odczekaj chwilę, aż odparuje z niego alkohol. Po kilkunastu minutach zbliż blotter do nosa i sprawdź, jak pachnie. Uważaj, żeby nie dotknąć nim nozdrzy, bo przeniesiesz aromat na skórę, przez co uniemożliwisz sobie prawidłowe zapoznanie się z innymi zapachami. Jeśli zamierzasz wypróbować więcej niż jeden zapach, podpisz blotter (ale nie w miejscu, gdzie zaaplikowałaś na niego perfumy, bo mogą zareagować z tuszem długopisu!) by mieć pewność, jak się nazywają.

Następnie spryskaj nadgarstki lub zgięcia łokci kompozycją, która ci się spodobała, by zobaczyć, jak zapach zachowa się na skórze. Na każdej z nas ten sam zapach może pachnieć inaczej, a wpływ na to mają: pH skóry, naturalny zapach ciała i hormony. Na koniec poproś o próbkę lub odlewkę, by móc poużywać perfum przez kilka dni i upewnić się, że naprawdę ci się podobają albo nie stają się dla ciebie męczące. Perfumy ewoluują w ciągu dnia. Najpierw pojawia się nuta głowy, po kilkunastu minutach dopełnia ją nuta serca, a na końcu nuta głębi, która towarzyszy nam najdłużej (to ona jest odpowiedzialna za tło zapachu i jego ostateczny charakter).

Testy możesz też przeprowadzić w domu. Według mnie jest to o wiele wygodniejsza forma, bo masz szansę zapoznać się z kompozycją na spokojnie, unikając zgiełku i dodatkowych aromatów, które mogłyby zafałszować jej odbiór. Próbki bez problemu kupisz przez internet np. w perfumeriach. W zależności od tego, czy próbka ma atomizer czy nie, możesz spryskać perfumami blotter i postępować tak samo jak w przypadku testowania perfum w perfumerii albo wybrać jeden i od razu nałożyć go na skórę. Odczekaj chwilę, by alkohol odparował i powąchaj.

Pamiętaj, żeby w dniu testowania nowego zapachu nie spryskiwać się wcześniej innymi perfumami, bo ich woń utrudni ocenę zapachu. Jednego dnia wybieraj do testów nie więcej niż 3, 4 zapachy. Chodzi mi o sprawdzenie samego zapachu, a nie nakładanie ich na skórę. Nos szybko się męczy i po rozpoznaniu aromatów z trzech kompozycji nie jest w stanie trafnie odbierać kolejnych nut zapachowych. Co więcej, wąchanie kawy wcale nie sprawi, że aromaty z wcześniej wypróbowanych perfum zostaną zneutralizowane. To często powielany mit.

jak dobierać perfumy i jak je testować - wskazówki

Jak i gdzie aplikować perfumy?

Omawiając temat tego, jak dobierać perfumy, nie można nie wspomnieć o tym, jak i gdzie je nakładać, by najlepiej wyczuć ich woń. Perfumy aplikuje się na suchą, czystą skórę, w miejscach, gdzie jest cieńsza, a przez to cieplejsza, więc nuty zapachowe są mocniej wyczuwalne. Najlepsze są do tego nadgarstki i zgięcia łokci, ale możesz też spryskać szyję lub dekolt. Jeśli nałożysz zapach na nadgarstki, nie pocieraj ich o siebie, bo to „uszkadza” kompozycję i uniemożliwia jej właściwy rozwój.

Perfumy dobrze trzymają się tylko na nawilżonej skórze, więc warto zadbać o ten aspekt i regularnie wcierać w ciało olejki lub balsamy. Często zapach uznawany jest za nietrwały, gdy tymczasem szybko się ulatnia, bo skóra jest przesuszona.

Perfumy najlepiej rozpylić rano i nosić przez cały dzień, obserwując, jak się zmieniają. Jednego dnia należy testować jeden zapach, a najlepiej używać go przez kilka dni, by stwierdzić, czy nie staje się drażniący, ani nie „wychodzi” z niego dziwna nuta. Postępując w ten sposób, dowiesz się też, jak zapach zachowuje się w cieplejsze i chłodniejsze dni oraz jak na jego woń reaguje otoczenie. Poza tym dzięki testom skórnym sprawdzisz, czy produkt cię nie uczuli.

Mam nadzieję, że dzięki tym wskazówkom unikniecie nietrafionych wyborów. Dajcie znać, jakie są Wasze ulubione perfumy, jakie nuty zapachowe lubicie, a które przyprawiają Was o ból głowy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdziesz mnie też na Instagramie!

Kontakt

    Treść wiadomości


    Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych w celach kontaktu