Zaskórniki to zmiany skórne występujące w miejscach, gdzie liczba gruczołów łojowych jest największa, a więc głównie na twarzy (szczególnie w „strefie T”), na klatce piersiowej i na plecach. Najczęściej zmagają się z nimi osoby z cerą trądzikową, tłustą i mieszaną, u których występuje nadprodukcja sebum. Wyróżnia się dwa typy zaskórników: otwarte – to te czarne kropki, których tak nie lubimy oraz zamknięte – drobne, podskórne grudki koloru białego. Niestety zaskórniki, prócz tego że wyglądają nieestetycznie, mogą ulec nadkażeniom bakteryjnym prowadzącym do powstania stanów zapalnych. Najlepiej więc zapobiegać ich pojawianiu się, a jeśli już się utworzyły, podjąć działania, które pomogą je usunąć lub znacznie ograniczyć problem.
Domowe sposoby na zaskórniki? Najpierw zdiagnozujmy problem!
Zaskórniki otwarte a zaskórniki zamknięte
Jak już wspomniałam, występują dwa rodzaje zaskórników:
- zaskórniki otwarte, czyli te, w których ujścia mieszków włosowo-łojowych pozostają otwarte. Mają ciemny kolor, który pojawia się w wyniku utlenienia się warstwy masy rogowo-łojowej;
- zaskórniki zamknięte to podskórne wykwity powstałe przez to, że na zatkanym ujściu włosowo-łojowym nagromadziła się warstwa rogowa naskórka. Mają biały lub żółtawy kolor i są wielkości łepka od szpilki.
Jak i dlaczego powstają zaskórniki?
Zaskórniki powstają w efekcie nadmiernej produkcji sebum i jego zastoju w gruczołach łojowych oraz niewłaściwego złuszczania się naskórka. W skórze właściwej zachodzi proces keratynizacji, podczas którego wytwarzają się nowe komórki, a stare obumierają. Obumarłe komórki (keratynocyty) tworzą zrogowaciałą warstwę naskórka, która samoistnie się złuszcza. Niestety w przypadku wzmożonej pracy gruczołów łojowych, komórki te łatwiej do siebie przylegają, a zlepiając się, zatykają ujścia mieszków włosowo-łojowych, doprowadzając do powstania korka – zaskórnika.
Nadmierne rogowacenie naskórka i nadprodukcja sebum mają dość często podłoże hormonalne, niemniej problem może potęgować także zła dieta (fast foody, tłuste potrawy, przetworzona żywność i duże ilości cukru) oraz stres. Do przyczyn powstawania zaskórników zalicza się także zanieczyszczenia środowiska, które w ciągu dnia osiadają na naszej skórze, oraz niewłaściwą pielęgnację: stosowanie nieodpowiednich do typu cery kosmetyków (np. nakładanie produktów o ciężkiej konsystencji na cerę tłustą), rzadkie złuszczanie naskórka oraz niedokładne oczyszczanie twarzy.
Domowe sposoby na zaskórniki – przede wszystkim pielęgnacja
Nie można się pozbyć zaskórników bez wdrożenia właściwej pielęgnacji. Bez położenia nacisku na ten aspekt efekty będą tymczasowe, a wykwity szybko powrócą. Pielęgnacja powinna się opierać przede wszystkim na dokładnym oczyszczaniu i nawilżaniu cery oraz regularnym złuszczaniu martwego naskórka. Istotne jest też, by używać dobrze dobranych kosmetyków.
Do oczyszczania cery polecam wybrać delikatny produkt, np. taki jak żel oczyszczający NovAge Supreme. Po umyciu twarz należy opłukać letnią wodą i osuszyć papierowym ręcznikiem. Aby dokładniej usunąć z powierzchni skóry sebum, zgromadzone na niej zanieczyszczenia oraz resztki makijażu możesz skorzystać z gąbki Konjac. Wykonując nią masaż, dokładniej oczyścisz pory, poprawisz mikrokrążenie i wspomożesz odnowę komórkową. Nie sięgaj po nią jednak, jeśli masz cerę trądzikową, bo masując skórę, rozniesiesz stan zapalny na większy obszar twarzy.
Kolejny krok to tonizacja, która przywróci skórze równowagę pH. Do codziennego przemywania twarzy wybieraj toniki np. z aloesem, d-pantenolem, prowitaminą B5 lub alantoiną. Do skóry z tendencją do przetłuszczania się rekomendowane są także hydrolaty: z kwiatu pomarańczy, oczarowy i z kwiatu kocanki, toniki z ekstraktem z brzozy, ekstraktem ze skrzypu polnego, wyciągiem z szałwii i nagietka.
Świetne efekty w pielęgnacji cery z zaskórnikami dają również toniki zawierające kwasy owocowe, kwas migdałowy oraz glikolowy o działaniu złuszczającym i ograniczającym nadprodukcję sebum. Tonik z kwasami stosuj raz dziennie, 2-3 razy w tygodniu albo wedle zaleceń producenta.
Pamiętaj, że cera z zaskórnikami, tak samo jak każda inna, potrzebuje nawilżenia. Z racji nadmiernego przetłuszczania się najbardziej będą jej służyć nawilżające kremy o lekkiej, nietłustej konsystencji. W produktach na dzień szukaj takich składników jak kwas hialuronowy, aloes, alantoina oraz ceramidy, które wiążą wilgoć w głębszych warstwach skóry i chronią przed jej odparowaniem. Na noc z kolei możesz nakładać np. krem z niacynamidem, który pomoże wyregulować pracę gruczołów łojowych, albo z zawartością alfa- i betahydroksykwasów o właściwościach złuszczających (np. odnawiający krem na noc NovAge True Perfection z kwasem glikolowym).
Poza tym raz w tygodniu rób peeling. Regularne złuszczanie martwego naskórka udrożni ujścia mieszków włosowo-łojowych i sprawi, że sebum będzie mogło swobodnie wydostawać się na powierzchnię skóry. W przypadku cery z zaskórnikami świetne efekty dają peelingi enzymatyczne oraz z zawartością kwasów: salicylowego, mlekowego i glikolowego. Kwas salicylowy oprócz tego, że działa złuszczająco, to dodatkowo reguluje odnowę komórkową skóry (reguluje proces samoistnego złuszczania się komórek skóry) i stymuluje produkcję kolagenu. Kwas mlekowy z kolei działa złuszczająco, nawilżająco, antybakteryjnie i przeciwstarzeniowo. Natomiast kwas glikolowy wspomaga proces keratynizacji, normalizuje wydzielanie sebum i stymuluje skórę do produkcji fibroblastów oraz szybszej regeneracji.
Wspomniane kwasy znajdziesz w wielu kosmetykach dostępnych na rynku. Firma Oriflame również oferuje taki produkt – jest nim odnawiający peeling NovAge z białą glinką, kwasem glikolowym, kwasem salicylowym oraz enzymami granatu. Kosmetyk po nałożeniu na suchą skórę należy pozostawić na twarzy 20 minut (przy pierwszych użyciach, jeśli nigdy wcześniej nie stosowałaś produktów z kwasami, polecam trzymać go krócej, jakieś 5-7 minut, i z każdym kolejnym zabiegiem wydłużać czas o kilka minut do zalecanych 20 minut), a następnie spłukać ciepłą wodą. Dla uzyskania jeszcze lepszych efektów, po jego nałożeniu, należy przez minutę masować skórę okrężnymi ruchami.
Co jeszcze? Pielęgnację warto uzupełnić o maseczki z glinką. Szczególnie polecane są biała, zielona i błękitna, ponieważ rozjaśniają cerę, zmniejszają wydzielanie sebum i „ściągają” pory. Maskę z glinką stosuj raz, dwa razy w tygodniu. Raz, dwa razy w tygodniu nakładaj również maseczkę nawilżającą.
W walce z zaskórnikami pomocne są kosmetyki z węglem aktywnym o działaniu oczyszczającym, antybakteryjnym, kojącym i przeciwzapalnym. Z tego typu produktów polecam maseczkę z węglem aktywnym z serii Pure Skin, która prócz pudru węglowego zawiera kwas salicylowy i ekstrakt z ananasa. To maseczka typu peel-off, którą zdejmuje się po zastygnięciu. Jak ją stosować? Cienką warstwę produktu rozprowadź na oczyszczonej, osuszonej skórze twarzy (przed nałożeniem maseczki możesz też na chwilę przyłożyć do buzi ciepły ręcznik, by otworzyć pory), omijając okolice oczu, ust, brwi i linii włosów. Po 20-30 minutach należy ją zdjąć, zaczynając od zewnętrznych krawędzi twarzy, a pozostałości spłukać wodą. Po jej zastosowaniu cera jest odświeżona, gładka i przyjemnie matowa, ale nie ściągnięta! Produkt przeznaczony jest do pielęgnacji cery skłonnej do przetłuszczania się. Maseczkę stosuj raz w tygodniu. Kosmetyk ma w składzie alkohol, który może wywołać chwilowe szczypanie lub łzawienie oczu. Jeśli po nałożeniu produktu dyskomfort nie mija, przerwij jego stosowanie.
Produkty z kwasami złuszczającymi działają silniej, więc nie stosuj kilku na raz.
Na początek włącz do pielęgnacji jeden kosmetyk i obserwuj jak reaguje na niego skóra. Jeśli zdecydujesz się na produkt o niższym stężeniu kwasów złuszczających (np. krem na noc), możesz dodatkowo uzupełnić pielęgnację np. o delikatny peeling na bazie kwasów wykonywany raz w tygodniu. Natomiast jeśli postawisz na produkt o mocniejszym działaniu, np. tonik z wyższym stężeniem kwasów złuszczających, wprowadź do pielęgnacji jeden i stosuj go tak jak zaleca producent. Podczas używania produktów z kwasami nie zapominaj o ochronie przeciwsłonecznej. Używaj kremu na dzień z SPF, który zawiera składniki nawilżające i łagodzące.
Kluczowy dla utrzymania cery w dobrej kondycji jest wieczorny demakijaż. Make-up możesz usuwać płynem micelarnym, płynem do demakijażu lub olejkiem myjącym. Z kosmetyków tego typu polecam:
- płyn micelarny Diamond Cellular z ekstraktem z białej trufli i poliglukozydem kwasów oleju kokosowego o lekkiej, nietłustej formule, który nie wysusza, nie podrażnia, dobrze oczyszcza i radzi sobie z usunięciem produktów wodoodpornych.
- oczyszczający olejek do twarzy NovAge z naturalnym olejem z wiesiołka oraz olejem canola, bez barwników, substancji zapachowych i olejów mineralnych. Produkt dobrze oczyszcza z nadmiaru sebum, rozpuszcza produkty wodoodporne i na bazie oleju. Nie powoduje zatykania porów. Należy wmasować go w suchą skórę, a następnie zwilżyć dłonie i ponownie wymasować twarz. Produkt w kontakcie z wodą zamienia się w łatwe do spłukania mleczko. Więcej o tym produkcie przeczytasz we wpisie: Oczyszczający olejek do mycia twarzy z serii NovAge.
W przypadku cery tłustej, mieszanej ze skłonnością do przetłuszczania się i z zaskórnikami świetnie sprawdza się dwustopniowe oczyszczanie, w którym po demakijażu, myje się twarz żelem lub pianką, by pozbyć się resztek zanieczyszczeń.
6 skutecznych sposobów na oczyszczenie porów
Przebrnęliśmy przez pielęgnację, więc nadszedł czas na przedstawienie domowych sposobów na zaskórniki, które pomogą oczyścić pory. Oto one:
- Peeling z płatków owsianych i maślanki
Łyżkę zmielonych płatków owsianych wymieszaj z 2 łyżkami maślanki. Nałóż na czystą, suchą skórę i wmasuj w twarz kolistymi ruchami. Pozostaw na ok. 10 min. i spłucz letnią wodą.
- Olejek pichtowy w połączeniu z naftą kosmetyczną lub petroleum
Na płatek kosmetyczny wylej trochę nafty kosmetycznej (sprawdzi się przy cerze normalnej i mieszanej) albo petroleum (odpowiedni do cery tłustej) a następnie skrop wacik 2-3 kroplami olejku pichtowego (zachowaj proporcję 4:1). Przecieraj płatkiem miejsca, w których masz zaskórniki.
- Tonik z aspiryny
7-10 tabletek aspiryny rozpuść w 50 ml wody przegotowanej lub destylowanej. Dodaj odrobinę gliceryny albo 1-2 krople olejku pichtowego. Przecieraj buzię mieszanką raz dziennie, 2-4 razy w tygodniu. Tonik przechowuj w lodówce nie dłużej niż 14 dni. Toniku nie powinny stosować osoby uczulone na kwas acetylosalicylowy oraz kobiety w ciąży. Produkt jest odpowiedni do cery tłustej i mieszanej z tendencją do przetłuszczania się.
- Maseczka z aspiryny
3 tabletki aspiryny zalej łyżeczką wody mineralnej lub termalnej i rozgnieć. Następnie dodaj łyżeczkę jogurtu naturalnego, najlepszy będzie grecki, bo ma gęstszą konsystencję. Maseczkę nałóż na twarz przy pomocy pędzla, odczekaj ok. 20 minut. Gdy zaschnie, zmyj ją letnią wodą. Maseczki z aspiryny nie stosuj, jeśli masz nasilone objawy trądziku, bo przy zmywaniu drobinki nierozpuszczonej aspiryny mogą uszkodzić ropne zmiany, a stąd już prosta droga do rozsiania bakterii w inne miejsca na twarzy. Nie wykonuj jej także, jeśli masz cerę przesuszoną, wrażliwą lub naczynkową albo jesteś w ciąży.
- Maseczka cynamonowa
1 łyżeczkę cynamonu (możesz dać zaledwie szczyptę, a wtedy maseczka będzie miała łagodniejsze działanie) wymieszaj z 2 łyżkami śmietany lub jogurtu naturalnego. Nałóż na oczyszczoną skórę twarzy i po 5-10 minutach zmyj letnią wodą. Maseczka z cynamonem wywołuje delikatne pieczenie, a po zabiegu przez ok. pół godziny cera może być zaczerwieniona. Jeśli po nałożeniu jej na twarz, nie jesteś w stanie znieść tego efektu, od razu ją zmyj. Nie stosuj jej też, jeśli masz cerę wrażliwą, alergiczną, naczynkową, suchą lub skłonną do podrażnień.
- Ziołowa parówka + maseczka oczyszczająca
Nalej do miski gorącej wody, wsyp trochę suszonych ziół, np. lawendy, rumianku, szałwii lub nagietka. Zamiast nich możesz użyć też olejków: pichtowego, lawendowego lub z drzewa herbacianego. Dodaj do wody kilka kropel. Następnie nachyl się nad miską i nakryj głowę ręcznikiem. Zabieg otworzy pory i zmiękczy naskórek. Pamiętaj jednak, że nie należy go wykonywać, jeśli masz cerę naczynkową, wrażliwą, alergiczną lub podrażnioną. Po upływie kilku, max 10-15 minut, delikatnie osusz twarz ręcznikiem, przykładając go do buzi. Następnie nałóż na twarz oczyszczającą maseczkę na bazie glinki. Gdy maseczka zacznie zasychać, zmyj ją. Na zakończenie opłucz twarz zimną wodą lub wymasuj kostką lodu, by zamknąć pory.
Przed wykonaniem ziołowej kąpieli parowej zmyj demakijaż i porządnie oczyść twarz. Warto też usunąć martwy naskórek, stosując peeling enzymatyczny lub drobnoziarnisty.
Przed nałożeniem każdego z samodzielnie przygotowanych kosmetyków – maseczki czy toniku – polecam najpierw zrobić próbę uczuleniową. Jak ją przeprowadzić? Na oczyszczoną skórę nadgarstka, wewnętrzne zagłębienie łokcia lub miejsce za uszami nałóż odrobinę produktu i chwilę odczekaj. Następnie zmyj płatkiem kosmetycznym nasączonym czystą wodą i sprawdź, czy nie pojawił się obrzęk, wysypka, swędzenie lub pieczenie. Odczekaj kilkanaście godzin, a najlepiej całą dobę, by upewnić się, że nie wystąpią żadne zmiany. Jeżeli wszystko jest w porządku, możesz aplikować produkt na twarz.
Zaskórników nie łatwo jest się pozbyć, ale przy odpowiedniej i systematycznej pielęgnacji można osiągnąć świetne rezultaty. Dajcie znać, czy powyższe sposoby się u Was sprawdziły. Chyba że znacie inne metody walki ze wspomnianymi „nieprzyjaciółmi”. Jeśli tak, podzielcie się nimi w komentarzu!