Jakość makijażu w dużej mierze zależy od tego, jak podkład prezentuje się na twarzy, a ten nie zawsze wygląda dobrze i to z kilku powodów. Niedokładnie rozprowadzony zrobi plamy i smugi, nałożony na nieprzygotowaną do tego skórę podkreśli suche miejsca, źle dobrany uwydatni zmarszczki, spotęguje efekt błyszczenia się skóry i doda nam lat, a tego przecież nie chcemy. Zatem co zrobić, żeby podkład wyglądał na twarzy nieskazitelnie? Oto kilka wskazówek.
7 zasad, dzięki którym podkład do twarzy będzie wyglądał perfekcyjnie:
Regularnie rób peeling
Regularnie złuszczaj martwy naskórek. Dzięki temu skóra będzie gładsza, a na takiej podkład łatwiej się rozprowadza i lepiej się „z nią stapia”. Co więcej, peeling pomoże uporać się z suchymi skórkami, które często „psują” rezultat.
Nawilżaj cerę
Pamiętaj o nawilżaniu cery zarówno z zewnątrz, jak i od środka. Stosuj kremy o formule dopasowanej do typu skóry. Jeśli masz cerę tłustą (tak, ona też wymaga nawilżenia) lub mieszaną wybieraj produkty o lekkiej, łatwo wchłanialnej konsystencji. Natomiast przy cerze suchej i dojrzałej możesz sobie pozwolić na treściwszy kosmetyk. Unikaj jednak stosowania pod makijaż produktów, które pozostawiają na skórze tłusty film, bo mogą utrudniać równomierne rozprowadzanie podkładu, a nawet powodować jego warzenie się. Prócz tego nawadniaj organizm. W ciągu dnia wypijaj ok.1,5-2,5 l wody, najlepiej małymi łykami. Po czasie zobaczysz różnicę – skóra stanie się jędrniejsza, bardziej promienna i sprężysta.
Używaj bazy
W roli bazy doskonale sprawdzi się krem nawilżający. Wklep go w skórę i odczekaj kilkanaście minut, żeby się wchłonął. Jeśli jednak to dla ciebie za mało, możesz zastosować dedykowaną bazę pod makijaż
- nawilżająco-rozświetlającą, która ujednolici koloryt, wygładzi skórę, zmiękczy ją i uelastyczni, a dodatkowo wypełni od środka i nada jej promienny blask. Taki efekt zapewnia np. baza pod makijaż Giordani Gold Pearls z kwasem hialuronowym i ekstraktem z lotosu.
- wygładzającą, przedłużającą trwałość i zmniejszającą widoczność porów. Większość tego typu produktów zawiera silikony, które zwiększają poślizg podkładu na skórze. Dzięki nim kosmetyk łatwiej i równomierniej się rozprowadza, a cały makijaż dłużej zachowuje świeży wygląd. Jeśli zdecydujesz się na użycie tego rodzaju bazy, poczekaj aż wyschnie i dopiero potem aplikuj fluid.
Zwracaj uwagę na cechy podkładu
Przy wyborze podkładu do twarzy weź pod uwagę jego odcień, właściwości, konsystencję i wykończenie. Odcień dobieraj do koloru ciała, a nie twarzy, bo jeśli używasz filtrów z pewnością będzie jaśniejsza od reszty. Z dostępnej gamy postaraj się wyselekcjonować odcień jak najbardziej zbliżony do twojej karnacji. Jeśli nie ma takiego, weź dwa: jaśniejszy i ciemniejszy, by je ze sobą mieszać. Dobrym pomysłem jest też zaopatrzenie się w płynny pigment, którym rozjaśnisz lub przyciemnisz kosmetyk, uzyskując idealny dla siebie odcień. Kolor podkładu testuj w świetle dziennym. Nałóż dwa, trzy zbliżone kolorystycznie odcienie na linię żuchwy, wyjdź na zewnątrz i sprawdź, który stapia się z cerą.
Prócz odcienia ważne są także formulacja i właściwości produktu, bo to co posłuży jednemu typowi cery, niekoniecznie sprawdzi się na innym.
- Jeśli masz cerę dojrzałą, poszarzałą lub widoczne zmarszczki, wybierz lekki, rozświetlający fluid o płynnej konsystencji. Postaw na naturalny efekt i wygładzenie.
- Do cery suchej i normalnej odpowiednie będą podkłady kremowe i nawilżające.
- Natomiast posiadaczki cery tłustej i mieszanej powinny wybierać podkłady, które nie będą zanadto obciążać cery ani wzmagać jej przetłuszczania się. Dobrym wyborem będą także fluidy z dodatkiem minerałów, o mocniejszym kryciu, które pomogą zatuszować niedoskonałości.
Zobacz: Giordani Gold Pure Uforia – lekki podkład do twarzy, który harmonizuje ze skórą
Znaj umiar
Nie nakładaj grubej warstwy podkładu do twarzy, bo będzie wyglądał zbyt ciężko. Lepiej dołożyć kolejną, cieniej, i stopniowo budować krycie, a większe niedoskonałości przykryć korektorem. Miej na uwadze, że fluid może się utlenić w ciągu dnia, więc nawet jeśli wybierzesz idealny odcień, po kilku godzinach może zacząć się nieestetycznie odcinać, a wtedy efekt maski murowany. Żeby tego uniknąć, dokładnie rozetrzyj go tuż przy linii włosów, przeciągnij na szyję i uszy.
Odpowiednio pudruj
Aby podkład nie migrował w ciągu dnia, nie wchodził w zmarszczki i nie ścierał się, trzeba go utrwalić pudrem. Chyba że używasz podkładu o pudrowej formule – wtedy pomiń ten krok. Większość z nas gruntuje podkład, ale nie zawsze robi to właściwie. W czym tkwi problem?
Często na pędzel nabieramy odrobinę pudru i omiatamy nim całą twarz. Z reguły taka ilość jest niewystarczająca. Puder od razu przyczepia się do wilgotnej skóry, a jeśli jest go na pędzlu niewiele, i do tego w trakcie wykonywania makijażu nie dobieramy go ponownie, to już po chwili przesuwamy po twarzy „suchym” włosiem, które zbiera podkład. Postępując w ten sposób, ścieramy fluid, robimy w nim dziury i fundujemy sobie brzydkie smugi.
Zamiast tego lepiej nabrać większą ilość produktu na pędzel i miejsce w miejsce delikatnie dociskać go do twarzy. W trakcie należy kilkukrotnie dobierać produkt z opakowania. Trzeba też zwrócić uwagę na to, by pędzel był nim pokryty równomiernie. Na koniec należy omieść całą twarz dużym pędzlem, by usunąć nadmiar kosmetyku. Jeśli masz cerę suchą, możesz tylko delikatnie przypudrować czoło, nos, brodę, okolicę wokół ust i pod oczami, by zapobiec zbieraniu się podkładu w załamaniach skóry.
Jeśli masz cerę tłustą lub mieszaną, możesz wypróbować baking. Puder zaaplikowany tą metodą sprawia, że makijaż jest nie do ruszenia, cera staje się niesamowicie wygładzona, a rozszerzone pory i zmarszczki mniej widoczne. Jak go wykonać? Nabierz na wilgotną gąbeczkę dużą ilość produktu (najlepiej transparentnego) i miejsce w miejsce stempluj twarz. Odczekaj chwilę, by puder spoił się z podkładem, a następnie strzep jego nadmiar przy pomocy pędzla o długim, miękkim włosiu.
Dobierz metodę nakładania
To, jakiego narzędzia używamy do aplikacji podkładu, ma ogromne znaczenie, bo wpływa na technikę jego rozprowadzania. Rzutuje też na uzyskany stopień krycia i efekt. Kwestię tę szczegółowo omówiłam w poście: Jak nakładać podkład, żeby wyglądał idealnie?, więc po wszelkie informacje na ten temat, odsyłam do niego.
O tym, czy podkład do twarzy będzie wyglądał nieskazitelnie, czy też będzie nieestetycznie się odznaczał, decyduje mnóstwo czynników, ale najważniejsze z nich to: właściwa pielęgnacja – nawilżanie i regularne złuszczanie, dobór odpowiedniego produktu, właściwa technika jego nakładania i dokładne utrwalenie pudrem.